Olyan témát hoztunk, ami elsőre nem kamasz téma, viszont a kamaszkor után a következő életesemény a felnőttkor, ahol fiatalemberként már felmerülhet a gyermekvállalás kérdése. Szülőként, amíg kamasszal élünk az lenne a feladatunk, hogy a gyermekvállalással kapcsolatos alapkérdéseket és az ezekhez kapcsolódó hiedelmeket tisztázzuk. Ebben segít a lenti összefoglaló, amely az idei Termékenységtudatosság hete eseménysorozaton elhangzottak alapján készült.
Szeretném a biológiai órát megállítani, de nem lehet…
Az nincs benne a tananyagban, hogy melyik életeseményt milyen időzítéssel érdemes megtenni. Amit mindenkinek tudnia kellene, hogy 20-30 éves kor között optimális a gyermekvállalás. Ez nem jelenti azt, hogy akinek nem sikerül ebben az időintervallumban a gyermekvállalás, akkor az egy kudarc, vagy ne lehetne később gyereke.Viszont ez egy tény, ez biológia. Az orvostudomány feszegeti a biológia határait, de vannak tények, amelyek megváltoztathatatlanok.
„Mindenki maga dönti el, hogy szeretne-e gyermeket, ha igen hányat és mikor. Viszont egy valami univerzális bennünk, ez pedig az, hogy ezt a hihetetlen csodát a többségünk meg szeretné élni.A petesejtek öregedése visszafordíthatatlan. A biológiai óra nem meghackelhető. Sajnos a petefészek nem botoxolható. Nagyon fontosnak tartom a nőgyógyászati betegségek időben történő felismerését és azok szakszerű kezelését. Csak egy példa: az endometriózisban még mindig 4-5 év telik el a tünetektől a diagnózis felállításáig.”- mondta Katona Renáta doktornő.
„A meddőség aránya évről évre nő. Néhány éve 20 százalék volt, de egy 10-15 évvel később ez 40 százalék körül lesz. Ez jelentős részben abból adódik, hogy egyre később vállalnak gyermeket a párok. Egyszerűbb, ha mindenféle beavatkozás nélkül huszonévesen vállalnak gyereket, mint bravúrosan 44 évesen összejön egy lombik. A meddőséget megelőzni érdemes!”- mondta Prof. Dr. Várbíró Szabolcs.
A beszélgetésen részt vett Dukai Regina, endometriózis érintett, édesanya, aki őszintén megosztotta a résztvevőkkel saját történetét. Elmondta, hogy ő sem azért várt sokat a gyermekvállalással, mert nem szeretett volna gyermeket, hanem azért, mert nem volt még meg a megfelelő párja ehhez. Kislányuk, Olívia meglepetésként érkezett az életükbe, pont akkor, amikor már lemondtak arról, hogy gyermekük legyen.
Regina endometriózis érintettként sokat hallgatta a tágabb környezetétől, követőitől, újságíróktól, hogy betegsége miatt biztosan nem lehet majd gyermeke. Ez a gondolat pedig az évek alatt észrevétlenül beépült a mindannapjaikba. Ezért is fontos hangsúlyozni, hogy az endometriózissal érintetteknek sem kell lemondaniuk a gyermekvállalásról. A többség spontán teherbe eséssel is anyává válhat.
Minden információt megtaláltok ebben az egy órás beszélgetésben, ami rengeteg olyan információt tartalmaz, amelyet a mindennapokban is használhatunk.
Ha pedig szeretnétek, a Termékenységtudatosság hete szegedi állomásának felvételét itt tudjátok megtekinteni.
Oszd meg a véleményed velünk!