A minap olvastam egy cikket „autizmus spektrum zavarban szenvedő” emberekről. Bevallom, felháborodtam, hiszen az autizmus spektrum zavar egyáltalán nem jelenti azt, hogy az illető szenved. Időnként persze nehéz az egyén és környezet összeillését megtalálni, de szeretettel minden lehetséges. Olvasói levél következik. Ez az írás egy a kezdetektől Anyapara olvasónk véleménye, saját élmény alapján és a férje hozzájárulásával.

Autizmus spektrum zavar

Ráadásul – ahogy itt az Anyaparán is olvasható volt – nem is kell egyből zavarra gondolnunk, létezik az ún. autizmus spektrum állapot, amellyel igen sok ember él teljes életet. Kicsit máshogy észlelik a világot, időnként kicsit egyoldalúvá tud válni a kommunikáció, időnként rengeteg irreleváns információt zúdítanak környezetükre, időnként pedig elvonulnak feltöltődni, ilyenkor kizárják a külvilágot.

Amikor megházasodtam, eszembe sem jutott, hogy a férjem is autizmus spektrum állapottal él. Mindig picit különc volt, ugyanabba az egy pizzériába jártunk enni, minden kiadását Excel táblában vezette (és vezeti azóta is), mindig ő szervezte meg az utazásokat, jó előre lefoglalva a szállást és lefixálva a programot.

Nekem úgy tűnik, a világon minden adatot ismer, különösen a földrajz területén: hány négyzetkilométer Izland területe, mekkora Quatar lakossága, mekkora a népsűrűség Kazasztánban. Szex után különösen szeretett (és szeret) ezekkel az információkkal kedveskedni.

A gyermekünk Asperger diagnózisa után jöttünk rá, hogy a férjem is a spektrumon van.

Ha autista férfival élsz

Ha vad romantikára vágysz, tele izgalmas fordulatokkal és kalandokkal, akkor ne egy autisztikus pasit keress magadnak! Ha azonban egy társat keresel, aki kitart melletted jóban-rosszban, aki mellett mindig biztonságban érezheted magad, tudhatod, mennyire szeret téged, aki – lehet, hogy esetlenül – de melletted áll a legnehezebb időszakodban is, akkor bátran merem őket ajánlani.

Talán nem találja ki elsőre, mire gondolsz, mire vágysz, de ha elmondod neki, akkor mindent megtesz, hogy teljesítse kérésedet. Még nem tudtam, mivel állunk szemben, amikor születésnapomra egy szennyeskosarat vett, ezen baromira megsértődtem, és ennek hangot is adtam. Azóta színházjegyet, hétvégi programot kapok tőle, amivel nem nagyon tud mellé lőni.

Ha autista férfival élsz, akkor lehetsz boldog, ha ismered az ő szeretetnyelvét, ami nehezen szuszakolható be a Gary Chapmen által leírt 5 szeretetnyelvbe.

Az információdömping – ahogy fentebb említettem – tipikusan autista szeretetnyelv.

Amikor egy bizonyos témáról lelkesen magyaráz neked, akkor tudnod kell, ő most arra vágyik, hogy kapcsolódjatok. Amikor beletemetkezik a számítógépébe, egy könyvbe, vagy valami műszaki cikk bütykölésébe, és észre sem veszi, hogy hazaértél, akkor azt ne vedd magadra!

Nem arról szól, hogy nem szeret, hanem arról, hogy lemerült a szociális aksija, és pár óra töltődésre van szüksége. Ha feltöltődött, majd visszatér hozzád, és örömmel meghallgatja, hogy telt a napod.

Intellektuális témákról, az élet nagy kérdéseiről éjszakákon át tudtok beszélgetni, kölcsönösen, egymásra figyelve. Az érzelmeit nehezen tudja szavakba önteni, inkább a gesztusaiból érzed, hogy szeret: megölel, megpuszil, hoz neked virágot, elmosogat.

Az én férjem nyitott a kritikára, folyamatosan fejlődik, fejleszti magát.

Az én autisztikus férjem nagyon jó apa. Eleinte nehezen rázódott bele a feladatba, de ahogy a gyerekek nőttek, egyre több ponton tudott hozzájuk kapcsolódni. Viszi őket programokra, szuper nyaralásokat szervez, tanul velük, átadja nekik az életről való tudását, hozza-viszi őket iskolába, edzésre, társasjátékozik velük, kergetőzik, bújócskázik. Az autisztikus gyerekünkkel pedig remekül elbeszélgetnek Honolulu népességéről.

Mindeközben stabil anyagi hátteret biztosít mindannyiunk számára.

Mindez, amit leírtam, az én személyes tapasztalatom, természetesen ahány autista ember, annyiféle karakter – ami amúgy igaz a neurotipikus emberekre is. Ez egy állapot, és a szerető, megértő környezet sokat tud tenni azért, hogy ne „autizmus spektrum zavarban szenvedő” embereket termeljen ki a társadalom.

Oszd meg a véleményed velünk!